top of page

Erasmus+ sadarbības partnerības projekts "Baltic Green Leadership: VET Students as Agents of Change" nr. 2022-1-LV01-KA220-VET-000089171

  • Nosaukums: Green Leadership (Baltic Green Leadership: VET Students as Agents of Change)

  • VTDT pozīcija: projekta partneris

  • Kopējais budžets: 400’000,00 EUR

  • VTDT budžets: 56’000,00 EUR

  • Projekta ilgums: 01.11.2022 – 31.10.2025

  • Programma: Erasmus+

  • Partnervalstis: Latvija, Igaunija, Lietuva, Somija

Lai nodrošinātu labāku un zaļāku nākotni, ir jārīkojas tagad. Vadoties pēc ES Komisijas datiem, aprites ekonomikas pasākumu īstenošana Eiropā līdz 2030. gadam var palielināt ES IKP par papildu 0,5% un radīt aptuveni 700 000 jaunu darba vietu. Ir saprotams, ka profesionālā izglītība spēlēs būtisku lomu šo rādītāju sasniegšanā. Profesionālā izglītība veicinās ne tikai pārkvalifikāciju un prasmju paaugstināšanu, bet arī profesionālās izglītības mācību satura pielāgošanu nozares vajadzībām.

Projekta mērķis ir veicināt profesionālās izglītības lomu un līderību zaļajā pārejā.

Projekta vispārējie mērķi ir:

  1. Izstrādāt inovatīvas pieejas profesionālās izglītības jomā, ieviešot jaunas mācību metodes prasmju attīstībai ekonomikas, sabiedrības un darba tirgus vajadzībām.

  2. Risināt vides un klimata problēmas, attīstot profesionālās izglītības skolotāju, pasniedzēju un vadītāju zaļās kompetences un profesionālās izglītības audzēkņu zaļās un daudzpusīgās prasmes.

Projekta konkrētie mērķi ir:

  • Uzzināt par zaļo pāreju Baltijas reģionā; apkopot zaļo tehnoloģiju un/vai aprites ekonomikas labās prakses piemērus Baltijas reģionā;

  • Izstrādāt un pilotēt apmācību programmu profesionālās izglītības skolotājiem, pasniedzējiem un vadītājiem;

  • Pārbaudīt inovatīvās mācību metodes un pieejas zaļo prasmju apguvei profesionālās izglītības iestādēs;

  • Veicināt profesionālās izglītības skolotāju un vadītāju apmācību programmas “Zaļā līderība” ilgtspējību, kā arī inovatīvas apmācību metodes un pieejas.

Vadošais partneris:

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (Latvija)

Projekta partneri:

Baltic Bright (Latvija)

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums (Latvija)

Vocational Education and Training Center Žirmūnai (Lietuva)

Sykli (Somija)

Tartu Vocational College (Igaunija)

The Estonian Agricultural Museum (Igaunija)

Vairāk par projektu: www.balticgreenvet.eu 

ZIŅAS

Publicēts 19.12.2024.

11. un 12. decembrī Somijas galvaspilsētā Helsinkos norisinājās Erasmus+ projekta “Baltic Green Leadership: VET Students as Agents of Change” 4. partneru tikšanās. Šo pasākumu organizēja "Sykli" Vides koledža, un tā mērķis bija izvērtēt progresu nacionālo Zaļo hakatonu jautājumā un plānot nākamos soļus Baltijas starptautiskā hakatona organizēšanā.

 

Viss raksts ŠEIT​​​​​

Publicēts 06.12.2024.

4. decembrī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā (VTDT) Priekuļos norisinājās hakatons “Tīri.Labi.Apritē”, kuru organizēja VTDT sadarbībā ar Erasmus+ projektu “Baltic Green Leadership”, Cēsu novada pašvaldību un biedrību “Zaļā brīvība”.

 

Šis pasākums pulcēja 20 komandas – kopumā 100 jauniešus no Cēsu novada skolām, kas pieņēma izaicinājumu risināt ilgtspējas jautājumus, fokusējoties uz divām tēmām: “Lietu atkārtota izmantošana” un “Pārtikas atkritumu mazināšana”.

 

Jaunieši vairāk nekā 10 stundas aktīvi darbojās, attīstot savas idejas, kuru mērķis bija veicināt ilgtspējīgu domāšanu un praktiskus risinājumus. Dienas izskaņā katra komanda prezentēja savu darbu žūrijai, kas bija īpaši izaicinoši, jo prezentācijas notika angļu valodā – tas bija nepieciešams, lai atlasītu 3 labākās komandas dalībai starptautiskajā Erasmus+ Baltic Green Leadership hakatonā.

 

Viss raksts ŠEIT​​​​​

Publicēts 19.09.2024.

17. septembrī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma 4.kursa automehāniķi, kopā ar audzinātāju Kristīni Krodzinieci, devās uz SIA “Getliņi EKO”.

 

Mācību ekskursijas laikā, apmeklējot poligonu “Getliņi”, jaunieši uzzināja par atšķirībām starp atkritumu poligonu un izgāztuvi, atkritumu šķirošanu poligonā un ikdienā, bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi, atkritumu noglabāšanas šūnas uzbūvi, notekūdeņu savākšanu un gāzes iegūšanu poligonā, energobloka darbību no gāzes iegūšanas brīža līdz elektrības un siltuma ražošanai, moderni aprīkotām siltumnīcām, to tehnoloģijām un inovatīvajiem risinājumiem, kā arī par poligona darbības saistību ar aprites ekonomiku.

Viss raksts ŠEIT.

Publicēts 21.05.2024.

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma pirmā kursa topošie mēbeļu galdnieki, namdari un lauksaimniecības mehanizācijas tehniķi kopā ar pedagogiem devās uz Vijciema apkārtni, lai stādītu mežu. AS “Latvijas valsts meži” (LVM) teritorijā notika meža atjaunošana 1.3 ha platībā. Izmantojot rokas stobrus, kopumā tika iestādītas 2000 jaunas priedītes.

 

Brauciena dalībnieki apmeklēja arī LVM Vijciema čiekurkalti, lai vērotu un izprastu čiekuru apstrādes ciklu, kā arī uzzinātu, kur, kā un kāpēc čiekuri tiek lasīti. Vijciema čiekurkalte ir vecākā čiekurkalte Latvijā un vienīgā šāda veida čiekurkalte pasaulē – sēklas jaunu mežu audzēm tiek iegūtas, izmantojot vairāk nekā 100 gadu vecās, oriģinālās iekārtas.

Šis pasākums bija ļoti vērtīgs gan jauniešiem, īpaši mēbeļu galdniekiem un namdariem, kuri tagad labāk izprot koka ceļu no sēklas līdz cērtamam un produkcijā izmantojamam kokam, gan videi, kura kļuva par 2000 jauniem, veselīgiem kociņiem bagātāka. Tieši jauniem un veselīgiem mežiem ir izšķiroša nozīme globālo klimata pārmaiņu apkarošanā, jo augošas mežaudzes, akumulējot ogļskābo gāzi (CO2) un atbrīvojot skābekli, darbojas kā oglekļa piesaistītājas.

Viss raksts ŠEIT.

Publicēts 10.04.2024.

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma jaunieši un skolotāji kopā ar kolēģiem no Igaunijas Tartu Vocational College un Lietuvas VESK (Verslo ir svetingumo profesines karjeros centras) piedalījās projekta “Baltic Green Leadership” vebinārā.

 

Tiešsaistes pasākuma laikā tā dalībnieki inovatīvā formātā, ar spēles “Circula” palīdzību tika iepazīstināti ar aprites ekonomikas metodēm un to pielietojumu.

 

Circula: The Circular Economy and Entrepreneurship Game izveidoja SYKLI Environmental College sadarbībā ar četrām citām organizācijām Somijā. Tiešsaistes apmācības vadīja spēles galvenā veidotāja Aura Piha.

 

Paldies visiem pasākuma dalībniekiem! Īpaši interesants un noderīgs tas bija Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma Ekoskolas jauniešiem - Sintijai Rubenei, Jevgenijam Šuvalovam, Kristai Dāvidsonei, Gregoram Šļaukstiņam un Kristeram Pipcānam, kā arī skolotājam Agrim Ieviņam un Rigondai Prīsei.

Viss raksts ŠEIT.

Publicēts 27.03.2024.

Pie Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma pedagogiem viesojās Zero Waste Latvia pārstāve Laura Dzelzkalēja ar lekciju “No atkritumiem uz "apritumiem"”.

 

Vieslektore paskaidroja, kas ir aprites ekonomika un Eiropas zaļais kurss, kā to ievieš dzīvē un kurp virzās Eiropa. Diskutējām un meklējām atbildes uz daudziem jo daudziem jautājumiem, jo šķirot gribam – tikai jāzina kā to darīt vispareizāk. Praktiski darbojoties, mēģinājām noteikt, kuri iepakojumi ir dabai draudzīgi, kuri nē, kāpēc un kur tos likt.

 

Noslēgumā Laura demonstrēja ierastā šampūna, krēma, zobupastas, vatīšu, sūklīšu un citu ikdienas ķermeņa kopšanas produktu alternatīvas no bezatkritumu un zaļā dzīvesveida perspektīvas.

 

Nav viegli mainīt savus ieradumus, taču ikviens kaut nelielais solis – atkritumu šķirošana, lietu labošana, nevis izmešana, dabai draudzīgāku produktu izvēle – tas viss mūs tuvina mērķim par tīrāku planētu un labāku dzīves vidi.

Publicēts 21.02.2024.

Gan mūsu darbībām, gan izvēlēm ir ietekme uz vidi un klimatu. No mums ir atkarīgs, vai tā būs pozitīva vai negatīva. Tiek lēsts, ka aptuveni 17% katras mājsaimniecības ietekmi uz vidi veido neilgtspējīgs pārtikas patēriņš.

 

Aktualizējot tēmu par ilgtspējīgu uzturu, 20. februārī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā viesojās SIA “OnPlate” uztura speciāliste Samanta Elizabete Ozola. Vieslektore sniedza izglītojošu lekciju par uztura pamatprincipiem, kā to padarīt veselīgāku un ilgtspējīgāku.

 

Lai panāktu, ka uzturs ir ilgtspējīgāks vai citādi draudzīgāks videi, nav jāveic krasas pārmaiņas, piemēram, pēkšņi jāatsakās no noteiktiem pārtikas produktiem, jākļūst par vegānu. Pietiek mazliet pamainīt katru ieradumu, un uzturs kļūs ne tikai ilgtspējīgāks, bet arī veselīgāks, jo bieži vien ilgtspējība un veselīgums iet roku rokā.

 

Paldies uztura speciālistei Elizabetei par padomiem, kā arī pavisam vienkāršu piemēru, kā veidot savu pusdienu šķīvi. Esam iedvesmoti veselīgākam dzīvesveidam un rūpēm par vidi!

Publicēts 12.10.2023.

Šonedēļ 5 Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma skolotāji un darbinieki piedalās apmācībās projekta “Baltic Green Leadership: VET Students as Agents of Change” ietvaros Somijā, Helsinkos.

 

Projekta mērķis ir veicināt profesionālās izglītības lomu un līderību zaļajā pārejā. Viens no projekta uzdevumiem ir izstrādāt un pilotēt apmācību programmu profesionālās izglītības skolotājiem, pasniedzējiem un vadītājiem. Lai šo īstenotu, no 9. līdz 12. oktobrim Somijā, Helsinkos, notiek apmācības, kurās var uzzināt par citu valstu "Green leadership" idejām, veidiem, kā skolā rīkot videi draudzīgu tēmu hakatonus, lekcijas u.c. Dalībnieki apmeklēja "VET school’s Green City Farm", piedalījās darbnīcās, piemēram, "Sustainable Development Mega Trends", "Circular economy business models" un citos pasākumos. Darba valoda: angļu. Dalībnieki: projekta partneri no Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Latvijas.

 

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums ir vienīgā izglītības iestāde no Latvijas, kas piedalās šajā projektā. Visas izmaksas tiek segtas no Erasmus+ projekta.

Publicēts 13.09.2023.

Erasmus+ stratēģiskās partnerības projekta “Baltic Green Leadership: VET Students as Agents of Change” partneru sanāksmē diskutē par “Baltijas valstu un Somijas zaļās un aprites ekonomikas labās prakses” pētījuma rezultātiem.

No 30. līdz 31.augustam Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums piedalījās projekta sadarbības partneru sanāksmē Rīgā, lai pārrunātu pētījuma “Baltijas valstu un Somijas zaļās un aprites ekonomikas labās prakses” rezultātus un, lai plašāk iepazītos ar zaļās domāšanas, ilgtspējas un aprites ekonomikas labās prakses piemēriem Latvijā.

“Baltijas valstu un Somijas zaļās un aprites ekonomikas labās prakses” pētījumā tika apkopota un analizēta pašreizējā situācija zaļās un aprites ekonomikas jomā. Pētījumā secināts, ka zaļās un aprites ekonomikas prakses nozīmīgumu Baltijas valstīs un Somijā nosaka kopīgi vides izaicinājumi, ekonomiskie mērķi un apņemšanās īstenot globālās ilgtspējas iniciatīvas.

 

Pētījuma ietvaros tika veiktas kopumā 12 intervijas ar uzņēmumiem no Baltijas valstīm un Somijas, kas pārstāv dažādas biznesa sfēras (transportu un loģistiku, IKT, ražošanu, celtniecību, viesmīlību u.c.), lai noskaidrotu, kā uzņēmumi praktiski savā darbībā ievieš zaļās domāšanas un aprites ekonomikas idejas. Analizējot interviju rezultātus secināts, ka organizācijas demonstrē apņemšanos uzņemties atbildību par iespēju sasniegt globālos ilgtspējas mērķus, aktīvi īstenojot iniciatīvas, kas vērstas uz atkritumu samazināšanu, videi draudzīgu materiālu izmantošanu, energoefektivitātes veicināšanu un vietējās kopienas iesaistīšanu ilgtspējas aktivitātēs.

 

Projekta ietvaros profesionālās izglītības iestāžu pasniedzējiem, kuriem ir interese par zaļo un aprites ekonomiku, šī gada oktobrī būs iespēja piedalīties kopējās apmācības Helsinkos, Somijā, ar mērķi palielināt savas zināšanas par zaļo un aprites ekonomiku, kā arī radīt inovatīvus pedagoģiskās pieejas šo tēmu pasniegšanai audzēkņiem.

 

Projektā darbojas partneri no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas, vadošais partneris ir Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera. Projekta ietvaros līdz 31.10.2025. gadam plānots risināt vides un klimata problēmas, attīstot profesionālās izglītības skolotāju, pasniedzēju, vadītāju un audzēkņu “zaļās” kompetences.

Publicēts 28.02.2023.

No 22. līdz 23.februārim Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma projektu komanda piedalījās sadarbības partnerības pirmajā sanāksmē Viļņā, Lietuvā. Klātienē bija iespēja satikties projekta partneriem no Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Latvijas, lai uzsāktu projektu, kas turpināsies līdz 2025.gada nogalei.

Projekta tikšanās norisinājās pie viena no projekta partneriem - Viļņas tehnikumā “Vocational Education and Training Center Žirmūnai”.

Projekta pārstāve Terēze Stālmane par pieredzi Viļņā: “Patiesi noderīgi iepazīties ar projekta aktivitātēm un to ieviešanas plānu, kā arī iepazīt organizācijas, ar kurām sadarbosimies. Viļņas tehnikums “Žirmūnai” ir lielisks piemērs kā divu profesionālo izglītības iestāžu apvienošana veicinājusi tehniskās izglītības attīstību un prestižu. Tehnikums piesaistījis dažādu jomu profesionāļus kā skolotājus. Aptuveni puse no pasniedzējiem ir augstas klases profesionāļi savā jomā, kuri nodod savas zināšanas arī jauniešiem. Šeit redzama patiešām radoša atmosfēra un uz izaugsmi vērsts mācību darbs. Man ir prieks, ka projekta ietvaros strādāsim kopā ar partneriem, no kuriem varam mācīties un iedvesmoties”.

“Tā pat ļoti svarīgi, ka projektā fokusējamies uz dabai draudzīgām idejām, ko īsteno uzņēmumi mūsu reģionā - šī būs iespēja sadarboties ar uzņēmumiem un īstenot nākotnes mobilitātes tieši pie ilgtspējīgu un dabai draudzīgu ideju ieviesējiem. Plānojam apkopot idejas un intervēt uzņēmumus, cilvēkus, organizācijas, kuras ievieš aprites ekonomikas principus savā ikdienā un var būt piemērs arī tehnikumu skolotājiem un jauniešiem”.

Īstenojot projektu, plānojam sasniegt šādus mērķus:

  1. Izstrādāt inovatīvas pieejas profesionālās izglītības jomā, ieviešot jaunas mācību metodes prasmju attīstībai ekonomikas, sabiedrības un darba tirgus vajadzībām.

  2. Risināt vides un klimata problēmas, attīstot profesionālās izglītības skolotāju, pasniedzēju un vadītāju zaļās kompetences un profesionālās izglītības audzēkņu zaļās un daudzpusīgās prasmes.

bottom of page